mendelu_logo
af_logo
mainlogo
CZ|EN
www.uake.cz - Úvod
www.uake.cz - Aktuality
www.uake.cz - Historie
www.uake.cz - Lidé
www.uake.cz - Výuka
www.uake.cz - Výukové materiály
www.uake.cz - Výzkum
www.uake.cz - EUROPEAN COUNTRYSIDE
www.uake.cz - Úvod

www.uake.cz - Galerie
www.uake.cz - Kde sídlíme
button spacer

Aktuality

MENDELU experts focus on "digital water"

The team of experts from Mendel University in Brno is developing new methods within the framework of the European project WATERLINE under HORIZONT WIDERA call, focused on "digital water". This action will bring the processes related to water in the landscape closer not only to students but also to a wider audience or professional public. One of the outputs completed so far is an application aimed at teaching the dimensioning of a watercourse bed, but it is designed in such a way that any spatial data can be displayed in it. It enables the "tiling" of large data, which allows the rendering of large surfaces in real time. The data for the visualization is provided by a cloud service, so it can be easily changed by the user without having to program anything. In the next phase of the project, we will focus especially on collaboration within virtual reality, which has huge potential for teaching and practical use, for example in crisis management. In addition to the WATERLINE project researchers from the Department of Applied and Landscape Ecology and the Spatial Hub laboratory, several students are also working on the development of new methods.

Click here to watch the video.

Image related to the digital water project.

Experti MENDELU řeší „digitální vodu“

Tým expertů Mendelovy univerzity v Brně vyvíjí v rámci evropského projektu WATERLINE, výzvy HORIZONT WIDERA, zaměřeného na „digitální vodu“ nové metody, které umožní přiblížit procesy související s vodou v krajině nejen studentům v rámci výuky, ale i širší laické či odborné veřejnosti. Jedním z doposud realizovaných výstupů je aplikace zaměřena na výuku dimenzování koryta vodního toku, ale je koncipována tak, aby v ní bylo možné zobrazovat libovolná prostorová data. Umožňuje “tiling” rozsáhlých dat, díky němuž je možné vykreslovat velké plochy v reálném čase. Data pro vizualizaci poskytuje cloudová služba, takže je lze uživatelem snadno měnit bez toho, aniž by musel cokoliv programovat. V další fázi projektu se zaměříme zejména na kolaboraci ve virtuální realitě, která má obrovský potenciál pro výuku i praktické využití, třeba v krizovém řízení. Na vývoji pracuje kromě řešitelů projektu WATERLINE z Ústavu aplikované a krajinné ekologie AF MENDELU a laboratoře Spatial Hubu také řada studentů.

Pro přehrání videa, klikněte zde.




Výstava Hranice poznání představuje výsledky původního výzkumu Hranického krasu řešeného v rámci projektu Grantové agentury Gregora Johanna Mendela Mendelovy univerzity v Brně.

Výstava prezentuje výsledky výzkumu vědců z Agronomické a Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který probíhal v letech 2021-2024 v okolí Hranické propasti tzv. Hranickém krasu. Za AF byly do projektu zapojeny Ústav aplikované a krajinné ekologie, Ústav zemědělské, potravinářské a environmentální techniky, Ústav agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin a Ústav chemie a biochemie.

Hranický kras je unikátním fenoménem, který navzdory dlouholetému vědeckému zájmu a výzkumu stále překvapuje svou složitostí propojení povrchových a podzemních vod.Název výstavy odkazuje na výzkum jako nekončící proces, kdy z každého objevu vyvstávají další nové otázky.

Cílem výstavy je přiblížit široké veřejnosti výsledky tohoto výzkumu s důrazem na srozumitelnost a názornost prezentovaných informací. Výstava je strukturována do šesti kapitol, které reflektují různé aspekty Hranického krasu, jako je geologie, hydrologie, pedologie, speleologie, sociologie a krajina.

Každá kapitola nabízí hlubší vhled do vztahu mezi přírodními vědami a společenskými disciplínami, které se prolínají v životním prostředí člověka. Kromě textových informací jsou k dispozici i animované projekce geologického vývoje a vývoje krajiny, fyzický model Hranické propasti, badatelský koutek a výstava prací žáků základních a uměleckých škol v Hranicích, Černotíně a Ústí.

Výstava Hranice poznání je k dispozici návštěvníkům od 14. března do 16. června ve velkém sále Staré radnice v Hranicích.

Vernisáž výstavy Hranice poznání


Konference Hranický kras v souvislostech je jedním z výstupů výzkumu Hranického krasu řešeného v rámci projektu Grantové agentury Gregora Johanna Mendela Mendelovy univerzity v Brně. Pro více informací klikněte zde.

Konference Hranický kras v souvislostech


The PoVe and Waterline projects have made it possible to establish international cooperation, bringing us many opportunities. Last week, at the invitation of the partner university MCAST, prof. Milada Štastná and doc. Hana Středová from UAKE attended a workshop on academic ethics, where they shared their valuable experience in this field. Not only that - but we also discussed the possibilities of using virtual and augmented reality in Agroecology education. We hope that soon, we will be able to introduce these technologies to our students and provide them with unique and invaluable knowledge and competencies for future employment.

V rámci projektů PoVe a Waterline byla navázána mezinárodní spolupráce, která nám otevírá další dveře. Minulý týden se na pozvání partnerské univerzity MCAST prof. Milada Štastná a doc. Hana Středová z UAKE zúčastnily workshopu řešícího otázky akademické etiky, kde se podělily o své cenné zkušenosti z této oblasti. Ale nejen to – věnovaly jsme se i možnostem uplatnění virtuální a rozšířené reality ve výuce Agroekologie. Doufáme, že již brzy budeme moci s těmito technologiemi seznámit i naše studenty a zprostředkovat jim tak unikátní a neocenitelné znalosti a kompetence pro budoucí uplatnění.

Malta report 01

Malta report 02

Malta report 03

Malta report 04


Dne 13. 07. 2023 byla hostem pořadu Věda plus paní prof. Ing. Dr. Milada Šťastná, která hovořila o výstupech projektu podpořeném Ministerstvem kultury České republiky s názvem Identifikace a trvalá dokumentace kulturní, krajinné a sídelní paměti obce - na příkladu zaniklých sídel Moravy a Slezska vedeném doktorkou Hanou Vavrouchovou. Rozhovor se týkal také informací o naučných stezkách, na kterých se podílí vědci z Ústavu aplikované a krajinné ekologie, Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Obrazek Veda plaus


Veřejná prezentace dosažených výstupů projektu SPOT
Po třech letech končí v prosinci 2022 velký mezinárodní projekt SPOT financovaný Evropskou komisí v rámci výzvy HORIZONT 2020, který koordinují vědci z Mendelovy univerzity v Brně a do kterého je zapojených 15 univerzit a výzkumných ústavů z Evropy, UK a Izraele, v rámci kterého se zabývali možnostmi nových přístupů v oblasti kulturního cestovního ruchu. Veřejná prezentace dosažených výstupů projektu SPOT (www.spotprojecth2020.eu), se bude konat ve čtvrtek 1. prosince 2022 v konferenčních prostorách Centra EUROPAHAUS ve Vídni (Linzer Straße 429, www.europahauswien.at) od 9:00 za účasti médií, zástupců jednotlivých zúčastněných států, lokálních i mezinárodních stakeholderů zabývajících se kulturním cestovním ruchem. Pokud se chcete dozvědět více, klikněte zde.

Konference SPOT


The innovative character of the CDAE project lies on the fact that it aims to create a new MSc programme in a specialized academic area and key regulatory/policy issue, namely "Agroecology" that is as much absent from Partner HEI graduate and postgraduate programmes. The project aims to address this absence and the needs of the region and to deliver an MSc programme that will incorporate ecological principles and knowledge into the study of cropping and farming systems. In addition, it will introduce ecological rationality and methods into agriculture to minimize chemical inputs and costs, complement watershed and field conservation programmes, plan systems according to local resources and land capabilities, and make efficient use of water, nutrients and genetic resources. As a result, professionals will be well prepared for the future design and management of a sustainable agriculture. Click here to learn more.

Inovativní charakter projektu CDAE spočívá ve skutečnosti, že si klade za cíl vytvořit nový magisterský program ve specializované akademické oblasti a klíčové regulační/politické problematice, jmenovitě "agroekologie", která v partnerských vysokoškolských magisterských a postgraduálních programech asijských partnerů stále chybí. Projekt si klade za cíl řešit tuto absenci a potřeby regionu a poskytnout magisterský program, který začlení ekologické principy a znalosti do studia plodin a zemědělských systémů. Kromě toho zavede do zemědělství ekologickou racionalitu a metody pro minimalizaci chemických vstupů a nákladů, doplní programy zaměřené na ochranu vod a půdy, na místní zdroje a možnosti půdy k efektivnímu využití vody, živin a genetických zdrojů. V důsledku toho budou odborníci dobře připraveni na budoucí návrh a řízení udržitelného zemědělství. Pokud se chcete dozvědět více, klikněte zde.

CDAE web


1. zpravodaj CDAE je online!
Zpravodaj si můžete prohlédnout zde.

Projekt CDAE, který je financován z programu Erasmus +, si klade za cíl vytvořit univerzitní curriculum Agroekologie v partnerských zemích regionu jihovýchodní Asie. Konsorcium projektu zahrnuje devět partnerů ze šesti různých zemí. Zúčastněnými zeměmi jsou Vietnam, Filipíny a Šrí Lanka z jihovýchodní Asie, spolu s Českou republikou, Portugalskem a Lucemburskem.
V rámci svých diseminačních aktivit vydali partneři projektu svůj 1. zpravodaj a popisují své první kroky a úspěchy! Pokud se chcete dozvědět více o projektu CDAE, klikněte sem .

Zpravodaj CDAE


Paní prof. Dr. Ing. Milada Šťastná se dne 29.4.2020 v pořadu Události v regionech vyjádřila k problematice sucha.

Video lze shlédnout na adrese: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/320281381990429-udalosti-v-regionech/video/764947.

Pořad Události v regionech ze dne dne 29.4.2020


Vertikální zahrady jsou v Brně stále oblíbenější
Pojem vertikální zahrada se dostává stále více do povědomí odborné i laické veřejnosti. Projekt vychází zejména z potřeby dostat zeleň do míst, kde není místo v horizontální rovině. Hlavním propagátorem vertikálních zahrad je francouzský botanik Patrick Blanc, který svůj konstrukční systém nazval „Zelená zeď“ a nechal si ho v roce 1988 patentovat.

Více informací najdete na adrese:
https://tvbrno1.cz/zpravy/jihomoravsky/brno/855/vertikalni-zahrady-jsou-v-brne-stale-oblibenejsi.

Vertikální zahrady


O výzkumu, který se bude uskutečňovat pod vedením profesorky Šťastné pojednává článek na zpravodajském portálu iDNES. Článek se mimo jiné zabývá cílem jak rozptýlit turisty i do odlehlých míst. Celé znění si můžete přečíst zde.

Článek na webu iDNES


Profesorka Šťastná byla přizvána jako expert na problematiku cestovního ruchu do pořadu Ranní Plus Českého rozhlasu. V živém vstupu se zaměřila na problematiku nárůstu počtu turistů, kteří navštěvují především velké metropole a na popis negativních jevů souvisejících s uvedeným fenoménem. Profesorka Šťastná rovněž hovořila o preventivních opatřeních a o možných řešeních v podobě propagace jednotlivých regionů jako ucelených balíčků (na místo individuální nabídky jednotlivých atraktivit). Součástí interview byla i zážitková a mediální turistika a další témata. Celý rozhovor si poslechněte zde.

Český rozhlas logo


Na stránkách České geografické společnosti vyšel článek popisující projekt HORIZON 2020 v oboru geografie, který bude koordinovat profesorka Šťastná z Ústavu aplikované a krajinné ekologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Celý článek si můžete přečíst zde.

Článek H2020 na webu Geography.cz


Ústav aplikované a krajinné ekologie získal prestižní evropský výzkumný projekt v rámci H2020.

Prof. Milada Šťastná bude spolu s šestičlenným týmem z Ústavu aplikované a krajinné ekologie a dalšími 44 akademiky zastupujícími 15 států napříč Evropou a Izraelem, koordinovat v následujících třech letech evropský výzkumný projekt zaměřený na kulturní cestovní ruch ve výši 3 miliony eur (77 milionů korun).

9. 8. 2019 byla k tomuto projektu na webových stránkách Mendelovy univerzity vydána tisková zpráva. Její plné znění naleznete na tomto odkazu. Projekt je prvním v rámci výzvy H2020, který povede Mendelova univerzita na pozici koordinátora.

Prof. Milada Šťastná představila projekt H2020 v pořadu Události v regionech (Brno), který připravila České televize. Kliknutím na obrázek si můžete přehrát uvedenou část pořadu:

Udalosti v regionech Brno

Profesorka Šťastná o výzkumném projektu rovněž hovořila v živém vstupu ve vysílání Českého rozhlasu Plus, v relaci Den v 60 minutách. Celý rozhovor si poslechněte zde.




Mendelova univerzita v Brně má další projektové prvenství.
Pod vedením prof. Dr. Ing. Milady Šťastné z Ústavu aplikované a krajinné ekologie bude MENDELU od 1.1.2020 poprvé koordinovat mezinárodní H2020 projekt. Projekt Social and innovative Platform On cultural Tourism and its potential towards deepening Europeanisation (SPOT) byl připraven do výzvy H2020-SC6-TRANSFORMATIONS-2019 a společně s naší univerzitou se bude na řešení podílet dalších 11 evropských univerzit a 4 výzkumné ústavy. Projekt přináší rozšíření stávajících politik a podporu nových přístupů problematiky kulturního cestovního ruchu. Cílem je kompletně nový přístup k chápání a řešení kulturního cestovního ruchu a důrazem na podporu rozvoje znevýhodněných oblastí. Na základě nového inovačního nástroje a digitální technologie budou identifikovány vrstvy dat využívané ve stávající praxi, dále budou identifikovány nové formy kulturního cestovního ruchu, mapovány jejich příležitosti a následně budou vytvořeny strategie využitelné jak místních, tak i regionálních a nadnárodních úrovních.

Horizon 2020 logo


Dne 3.4.2019, na pozvání Alliance of Conservatives and Reformists in Europe (ACRE) vystoupil Bohdan Stejskal na Blue Green Summit III pořádaném v Bruselu. V panelové diskuzi se věnoval myšlence náhrady plánovaných recyklačních cílů společným cílem pro předcházení vzniku a recyklaci komunálních odpadů, a také mezioborovým přesahem kompostování a využívání kompostů. Panelovou diskuzi moderoval Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu.

Ing. Bohdan Stejskal, Ph.D.

Ing. Bohdan Stejskal, Ph.D.

Ing. Bohdan Stejskal, Ph.D.


Aktuality na našem Facebooku:






EUROPEAN COUNTRYSIDE Časopis EUROPEAN COUNTRYSIDE je nově indexován v databázi SCOPUS.











IrriPro logo Ústav aplikované a krajinné ekologie navázal spolupráci s italskou společností Irriworks , která se zabývá vývojem softwaru určeného pro závlahy. Pro Mendelovu univerzitu v Brně se díky spolupráci podařilo získat bezplatné licence na moderní závlahový program IrriPro na všechny počítače v učebnách Ústavu aplikované a krajinné ekologie (Q112 a Q113). Licenci k uvedenému softwaru mohou získat na své soukromé počítače i všichni studenti a pedagogové MENDELU, pokud se prokáží platným průkazem studenta/učitele. Software pro závlahy IrriPro je založen na inovativním algoritmu, který umožňuje návrh, správu a analýzu zavlažovacích sítí a umožňuje rychlé a správné dimenzování zavlažovacích systémů s důrazem na přesnost. Aplikace umožňuje provádět návrh zavlažovacího systému během několika minut, pomáhá uživateli zpracovat rozpočet na materiál a vytvořit technickou dokumentaci. Více informací o softwaru IrriPro najdete na www.irriworks.com nebo vám je poskytne Doc. Ing. Jana Kozlovsky Dufková, Ph.D.




V rámci projektu Krajinná paměť jako dědictví venkova – proměny české kulturní krajiny v mentálním obraze jejích obyvatel (TD020211) byla vytvořena aplikace, která je doplňkovým produktem připravované certifikované metodiky Postup tvorby „Moderní kroniky obce“. V jednotlivých kapitolách najdete krátký popis vybraných mikroregionů a dokumentaci hodnot dané krajiny, významných nejenom pro místní rodáky a starousedlíky. Aplikaci si můžete spustit zde.

Národní konference Mentální obraz českých vesnic – vzpomínky na krajinu se konala 23. října 2015. Sborník z konference je zde.




Sledujte nás MENDELU odkazy odpovědnost za web
Facebook MENDELU Rural Development Ing. Milan Oulehla