mendelu_logo
af_logo
mainlogo
CZ|EN
www.uake.cz - Úvod
www.uake.cz - Aktuality
www.uake.cz - Historie
www.uake.cz - Lidé
www.uake.cz - Výuka
www.uake.cz - Výukové materiály
www.uake.cz - Výzkum
www.uake.cz - EUROPEAN COUNTRYSIDE
www.uake.cz - Úvod

www.uake.cz - Galerie
www.uake.cz - Kde sídlíme
button spacer

Aktuality

1. zpravodaj CDAE je online!
Zpravodaj si můžete prohlédnout zde.

Projekt CDAE, který je financován z programu Erasmus +, si klade za cíl vytvořit univerzitní curriculum Agroekologie v partnerských zemích regionu jihovýchodní Asie. Konsorcium projektu zahrnuje devět partnerů ze šesti různých zemí. Zúčastněnými zeměmi jsou Vietnam, Filipíny a Šrí Lanka z jihovýchodní Asie, spolu s Českou republikou, Portugalskem a Lucemburskem.
V rámci svých diseminačních aktivit vydali partneři projektu svůj 1. zpravodaj a popisují své první kroky a úspěchy! Pokud se chcete dozvědět více o projektu CDAE, klikněte sem .

Zpravodaj CDAE


Paní prof. Dr. Ing. Milada Šťastná se dne 29.4.2020 v pořadu Události v regionech vyjádřila k problematice sucha.

Video lze shlédnout na adrese: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/320281381990429-udalosti-v-regionech/video/764947.

Pořad Události v regionech ze dne dne 29.4.2020


Vertikální zahrady jsou v Brně stále oblíbenější
Pojem vertikální zahrada se dostává stále více do povědomí odborné i laické veřejnosti. Projekt vychází zejména z potřeby dostat zeleň do míst, kde není místo v horizontální rovině. Hlavním propagátorem vertikálních zahrad je francouzský botanik Patrick Blanc, který svůj konstrukční systém nazval „Zelená zeď“ a nechal si ho v roce 1988 patentovat.

Více informací najdete na adrese:
https://tvbrno1.cz/zpravy/jihomoravsky/brno/855/vertikalni-zahrady-jsou-v-brne-stale-oblibenejsi.

Vertikální zahrady


O výzkumu, který se bude uskutečňovat pod vedením profesorky Šťastné pojednává článek na zpravodajském portálu iDNES. Článek se mimo jiné zabývá cílem jak rozptýlit turisty i do odlehlých míst. Celé znění si můžete přečíst zde.

Článek na webu iDNES


Profesorka Šťastná byla přizvána jako expert na problematiku cestovního ruchu do pořadu Ranní Plus Českého rozhlasu. V živém vstupu se zaměřila na problematiku nárůstu počtu turistů, kteří navštěvují především velké metropole a na popis negativních jevů souvisejících s uvedeným fenoménem. Profesorka Šťastná rovněž hovořila o preventivních opatřeních a o možných řešeních v podobě propagace jednotlivých regionů jako ucelených balíčků (na místo individuální nabídky jednotlivých atraktivit). Součástí interview byla i zážitková a mediální turistika a další témata. Celý rozhovor si poslechněte zde.

Český rozhlas logo


Na stránkách České geografické společnosti vyšel článek popisující projekt HORIZON 2020 v oboru geografie, který bude koordinovat profesorka Šťastná z Ústavu aplikované a krajinné ekologie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Celý článek si můžete přečíst zde.

Článek H2020 na webu Geography.cz


Ústav aplikované a krajinné ekologie získal prestižní evropský výzkumný projekt v rámci H2020.

Prof. Milada Šťastná bude spolu s šestičlenným týmem z Ústavu aplikované a krajinné ekologie a dalšími 44 akademiky zastupujícími 15 států napříč Evropou a Izraelem, koordinovat v následujících třech letech evropský výzkumný projekt zaměřený na kulturní cestovní ruch ve výši 3 miliony eur (77 milionů korun).

9. 8. 2019 byla k tomuto projektu na webových stránkách Mendelovy univerzity vydána tisková zpráva. Její plné znění naleznete na tomto odkazu. Projekt je prvním v rámci výzvy H2020, který povede Mendelova univerzita na pozici koordinátora.

Prof. Milada Šťastná představila projekt H2020 v pořadu Události v regionech (Brno), který připravila České televize. Kliknutím na obrázek si můžete přehrát uvedenou část pořadu:

Udalosti v regionech Brno

Profesorka Šťastná o výzkumném projektu rovněž hovořila v živém vstupu ve vysílání Českého rozhlasu Plus, v relaci Den v 60 minutách. Celý rozhovor si poslechněte zde.
Mendelova univerzita v Brně má další projektové prvenství.
Pod vedením prof. Dr. Ing. Milady Šťastné z Ústavu aplikované a krajinné ekologie bude MENDELU od 1.1.2020 poprvé koordinovat mezinárodní H2020 projekt. Projekt Social and innovative Platform On cultural Tourism and its potential towards deepening Europeanisation (SPOT) byl připraven do výzvy H2020-SC6-TRANSFORMATIONS-2019 a společně s naší univerzitou se bude na řešení podílet dalších 11 evropských univerzit a 4 výzkumné ústavy. Projekt přináší rozšíření stávajících politik a podporu nových přístupů problematiky kulturního cestovního ruchu. Cílem je kompletně nový přístup k chápání a řešení kulturního cestovního ruchu a důrazem na podporu rozvoje znevýhodněných oblastí. Na základě nového inovačního nástroje a digitální technologie budou identifikovány vrstvy dat využívané ve stávající praxi, dále budou identifikovány nové formy kulturního cestovního ruchu, mapovány jejich příležitosti a následně budou vytvořeny strategie využitelné jak místních, tak i regionálních a nadnárodních úrovních.

Horizon 2020 logo


Dne 3.4.2019, na pozvání Alliance of Conservatives and Reformists in Europe (ACRE) vystoupil Bohdan Stejskal na Blue Green Summit III pořádaném v Bruselu. V panelové diskuzi se věnoval myšlence náhrady plánovaných recyklačních cílů společným cílem pro předcházení vzniku a recyklaci komunálních odpadů, a také mezioborovým přesahem kompostování a využívání kompostů. Panelovou diskuzi moderoval Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu.

Ing. Bohdan Stejskal, Ph.D.

Ing. Bohdan Stejskal, Ph.D.

Ing. Bohdan Stejskal, Ph.D.


Aktuality na našem Facebooku:


EUROPEAN COUNTRYSIDE Časopis EUROPEAN COUNTRYSIDE je nově indexován v databázi SCOPUS.IrriPro logo Ústav aplikované a krajinné ekologie navázal spolupráci s italskou společností Irriworks , která se zabývá vývojem softwaru určeného pro závlahy. Pro Mendelovu univerzitu v Brně se díky spolupráci podařilo získat bezplatné licence na moderní závlahový program IrriPro na všechny počítače v učebnách Ústavu aplikované a krajinné ekologie (Q112 a Q113). Licenci k uvedenému softwaru mohou získat na své soukromé počítače i všichni studenti a pedagogové MENDELU, pokud se prokáží platným průkazem studenta/učitele. Software pro závlahy IrriPro je založen na inovativním algoritmu, který umožňuje návrh, správu a analýzu zavlažovacích sítí a umožňuje rychlé a správné dimenzování zavlažovacích systémů s důrazem na přesnost. Aplikace umožňuje provádět návrh zavlažovacího systému během několika minut, pomáhá uživateli zpracovat rozpočet na materiál a vytvořit technickou dokumentaci. Více informací o softwaru IrriPro najdete na www.irriworks.com nebo vám je poskytne Doc. Ing. Jana Kozlovsky Dufková, Ph.D.
V rámci projektu Krajinná paměť jako dědictví venkova – proměny české kulturní krajiny v mentálním obraze jejích obyvatel (TD020211) byla vytvořena aplikace, která je doplňkovým produktem připravované certifikované metodiky Postup tvorby „Moderní kroniky obce“. V jednotlivých kapitolách najdete krátký popis vybraných mikroregionů a dokumentaci hodnot dané krajiny, významných nejenom pro místní rodáky a starousedlíky. Aplikaci si můžete spustit zde.

Národní konference Mentální obraz českých vesnic – vzpomínky na krajinu se konala 23. října 2015. Sborník z konference je zde.
Sledujte nás MENDELU odkazy odpovědnost za web
Facebook MENDELU Rural Development Ing. Milan Oulehla