5.
Metodologie procesu posuzování vlivů na životní prostředí

Při posuzování vlivů na životní prostředí se používají různé metody, což je dáno šíří záběru a rozličností jednotlivých oblastí, které posuzování vlivů na životní prostředí zahrnuje.

Vyplývá to také ze skutečnosti, že při posuzování některých složek životního prostředí se pracuje se zcela konkrétními čísly a limity, což umožňuje jednoznačné vyhodnocení vlivů (například znečištění ovzduší, vod, zábor půdy, nebo hlukové zatížení území) a u některých složek životního prostředí je hodnocení závislé na odborném odhadu a zkušenostech posuzovatele, protože limity jsou dány pouze orientačně nebo nejsou stanoveny vůbec – např. vlivy na ekosystémy a jednotlivé druhy fauny a flóry či vlivy na krajinu.

Obecně je možné konstatovat, že základní metodologie při posuzování vlivů na životní prostředí, obsahuje tyto kroky:

Popis záměru

Popis území

Vyhodnocení stavu území (dle složek ŽP)

Identifikace a popis vlivů záměru

Vyhodnocení vlivů záměru na území, včetně kumulací a synergií

Návrh opatření a doporučení

V rámci těchto kroků se pak uplatňují konkrétní metodické postupy, zejména screeening, scoping, multikriteriální analýza se stanovením kritérií a vah a dále také modelování potenciálního impaktu.

Screening a scoping

Pro screening je charakteristický popis a zjištění co nejvíce informací o území, které by mohlo být potenciálně ovlivněno konkrétním záměrem nebo koncepcí.

U scopingu se pak na základě všech informací zjištěných v předchozím kroku, nastavuje co nejpřesněji rozsah a obsah dokumentace EIA (meritum vyhodnocení vlivů na jednotlivé složky životního prostředí a jejich vzájemné působení).

Multikriteriální analýza

Pro multikriteriální analýzu je typické, že se podle jednotlivých oblastí nebo složek životního prostředí definují konkrétní kritéria (např. zábor půdy, dotčení tříd ochrany půdy, zábor lesa dle kategorií, dle rozsahu, dotčení zvláště chráněných území, ad.) a následně se k nim stanoví váhy (míry významu). Například platí, že dotčení národní přírodní rezervace má větší váhu, (míru významu ovlivnění) než zábor půd v I. třídě ochrany zemědělského půdního fondu (ZPF).

Následně se záměr podle jednotlivých kritérií se zohledněním vah vyhodnotí (hodnoty vah se sčítají) a v případě variantního řešení se porovná výsledná hodnota jednotlivých variant a určí se jejich pořadí.

Specifickou stránkou je samotné vyhodnocení multikriteriální analýzy, které může mít ve většině případů číselný charakter a bude tak umožňovat numerické hodnocení včetně statistických analýz, ale je možné také pouze slovní hodnocení, jehož relevanci potvrzuje i judikatura českých soudů.

Podstatné je to, aby hodnocení bylo provedeno v celém rozsahu, který požaduje ZEIA.

Modelování potenciálního impaktu

Nezastupitelnou oblastí posuzování vlivů na životní prostředí je modelování rozsahu potenciálních vlivů a jejich možných důsledků u vybraných složek životního prostředí. Typicky u znečištění ovzduší (model emisí a následně imisního příspěvku do ovzduší), model hlukového zatížení území, ale v konkrétních případech také například hydrologický model ovlivnění území rozlivem vod při povodních nebo při hodnocení vizuálního ovlivnění krajiny.

Shrnutí kapitoly 5
Další kapitola 6. Etapizace procesu SEA